Ośrodek „NASZ DOM” wiąże się z miejscem położenia na pięknym, falistym terenie północno – zachodniej Polski województwa wielkopolskiego. We wschodniej części gminy Czarnków miejscowość Gębice, które powstały w 1381r. przez kolejne wieki przechodziły w ręce różnych, zacnych właścicieli. Na początku XIX w. ostatnimi właścicielami posiadłości gębickich był szlachecki ród Paliszewskich.
W drugiej połowie XX w. włości gębickie przeszły na rzecz państwa
i w 1945r. władze powiatowe w Czarnkowie przekazały pozostały po rodzinie Paliszewskich pałac siostrom Benedyktynkom Samarytankom Krzyża Chrystusowego. W zaniedbanym i ogołoconym pałacu siostry utworzyły zakład opiekuńczo – wychowawczy dla dziewcząt moralnie i społecznie zaniedbanych. Po dwuletniej działalności zakładu na wniosek Kuratorium Wojewódzkiego Okręgu Szkolnego nastąpiła reorganizacja placówki na ośrodek dla dziewczyn z lekkim upośledzeniem a dziewczęta z zakładu wychowawczego przeniesiono do nowej placówki w Mielęcinie.
Od 1956r. ośrodek został przejęty przez państwową instytucję Caritas i przyjął nową nazwę „Zrzeszenie Katolików CARITAS Zakład Wychowawczy w Gębicach”. W roku 1960 na prośbę Zrzeszenia Katolików CARITAS przy Zarządzie Głównym w Warszawie prowadzenie zakładu powierzone zostało Siostrom Felicjankom z Prowincji Matki Bożej Częstochowskiej.
1.VIII.1960 r. siostry rozpoczęły pracę z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. W myśl charyzmatu założycielki Sióstr Felicjanek bł. Marii Angeli Truszkowskiej aby „Bóg był znany, kochany i wielbiony…” siostry tym najbardziej potrzebującym z poświęceniem i miłością oddawały swoje ręce, zawsze gotowe do pracy i serca otwarte dla każdego człowieka.
Od 1995 r. Zakład Wychowawczy pod patronatem Caritas zmienił nazwę na „Nasz Dom” Ośrodek Pedagogiczno – Rehabilitacyjny a 7 maja 2000r. nadano imię Błogosławionej Marii Angeli Truszkowskiej.
Przez kolejne lata dokonywano wielkich inwestycji, rozbudowy i modernizacji całego Ośrodka. To sprawiło, że „NASZ DOM” jest jedną z najlepiej działających placówek oświatowych w Wielkopolsce. Badania jakości pracy bazy materialnej i warunków życia w Ośrodku według standardów, zgodnie z decyzją wielkopolskiego Kuratora Oświaty zostały ocenione bardzo wysoko. Również opinie rodziców wychowanków i odwiedzających gości są bardzo pozytywne.
Siostry Felicjanki otwarte na znaki czasu ciągle widzą rosnące potrzeby osób niepełnosprawnych. Z wielką ufnością w Opatrzność Bożą i w otwarte serca ludzi dobrej woli, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom człowieka potrzebującego i próbują sprostać tym wymogom. To rosnące potrzeby osób niepełnosprawnych, które indywidualnie lub grupowo korzystają z naszej rehabilitacji przynagla do podejmowania nowych wyzwań i inwestycji modernistycznych.
Powstanie i rozwój Ośrodka Pedagogiczno- Rehabilitacyjnego „NASZ DOM” w Gębicach