Zespół Placówek Oświatowych "NASZ DOM"

PRACOWNIE KRAWIECTWA I RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

„Twórcza postawa wobec życia i samego siebie jest paletą, dzięki której codzienność nabiera kolorów. Twórczość nie jest zarezerwowana tylko dla garstki artystów, albowiem każdy może być twórczy we wszystkim, co robi”.

Rehabilitacja przez pracę jest drogą do wyrabiania umiejętności i sprawności potrzebnych do dalszego usamodzielniania się i podejmowania własnej aktywności życiowej i samorealizacji w przyszłym, dorosłym życiu. Jednym z takich obszarów rehabilitacji w Ośrodku są Pracownie artystyczne.
Pracownie Krawiectwa i Rękodzieła Artystycznego, wyposażone w nowoczesne maszyny, w których wychowankowie rozwijają swoje zdolności i zamiłowania przez twórczość artystyczną i różnorodną ekspresję manualną. Terapia przez pracę stanowi cenne uzupełnienie ćwiczeń rehabilitacyjnych stosowanych w usprawnianiu osób niepełnosprawnych. U dzieci młodszych w rehabilitacji przez pracę dominuje forma zabawowa poprzez rysowanie, malowanie, odwzorowywanie.
Zajęcia w Pracowniach Krawiectwa i Rękodzieła Artystycznego obejmują różne działy, a w nich różnorakie czynności manualne mające na celu rozwój twórczości własnej według indywidualnych pomysłów, zainteresowań i możliwości danej osoby.
Zajęcia przeprowadzane są w kilku odrębnych pracowniach, dostosowanych do danej techniki tj. pracowni krawiectwa, rzeźby, gobelinu, sznurka, witraży, gipsu, ceramicznej i plastycznej.
– SZYCIE – pościeli, odzieży lekkiej, częściowo ciężkiej (np. kurtki, dresy, itp.)
– patchwork – zszywanie małych kawałków tkanin, na przykład skrawków starych ubrań po to, aby uzyskać mniejszych lub większych rozmiarów płaszczyzny stające się kołdrami, narzutami, poduszkami oraz wszelkiego rodzaju ozdobnymi drobiazgami z materiału.
– haft – WYSZYWANIE – maszynowe

DSC02364DSC03885
– KILIM – GOBELIN – wykłuwanie igłą smyrneńską na kanwie
– WITRAŻ – zapoznanie się z techniką Tiffany΄ego (oprawianie szkła w folię miedzianą – jako jedna z metod łączenia szkła).
/ Witraż płaski, witraż przestrzenny. /
– SZNUREK – układanie za pomocą kleju – tworzenie kompozycji płaskiej i przestrzennej-trójwymiarowej.
– STROIKI na różne okazje – świąteczne, wiankowe, tworzenie kartek świątecznych i okolicznościowych.

DSC06598
– Decoupage – ozdabianie przedmiotów techniką serwetkową
– RZEŹBA – PŁASKORZEŹBA :
Materiał, surowce;
• Gips – odlewy figurek, różnych wzorów, tworzenie własnych kompozycji
• Glina – metoda dodawania i odejmowania

DSC02500
• Plastelina – różne techniki tworzenia i modelowania form,
• Masa solna – sporządzanie z ciasta przedmiotów o różnym charakterze,
• Styropian – wycinanie, przycinanie za pomocą maszynki, nożyka styropianu,
• Drewno – tworzenie płaskich i przestrzennych kompozycji, wycinanie, przycinanie, łączenie, klejenie drewna itp.

DSC09006
– MALARSTWO – akryle, farby plakatowe, pastele, „wesołe żelki” malowanie na folii za pomocą farb „wesołe żelki”, tekturze, odlewu gipsowego, dekoracji na uroczystości ośrodka, malowanie sztalugowe na tekturze, blejtramie – podobraziu, kartce brystolu za pomocą linii, plamy, barwy, kształtu, w pracowni i plenerze
• Malowanie na szkle – ozdabianie szkła farbami witrażowymi, tuszem,

DSC05739

Podczas zajęć stosuje się następujące formy terapii zajęciowej:
– właściwą „terapię zajęciową” – stanowi oddzielną formą rehabilitacji. W ramach jej prowadzi się wiele różnych zajęć m.in.: rzeźbiarstwo, tkactwo oraz wszelkiego rodzaju prace ręczne. Wykorzystuje się tutaj również wszystkie pozostałe formy terapii zajęciowej:
– arteterapię – terapia wykorzystująca szeroko pojętą sztukę: malowanie, rysowanie, grafika, gobelin, sznurek, makrama, witraż, płaskorzeźba, drewno, gips, haft, korek, decoupage.
– estetoterapię – terapia wykorzystująca kontakt z pięknym otoczeniem
i kontakt z przyrodą, bądź wyjście do galerii, muzeum – które stanowi element arteterapii.
– sylwoterapię (łac. silva – las) – terapia wykorzystująca spacery po lesie. Czynnikiem terapeutycznym jest kontakt z przyrodą. Można odnaleźć tutaj również elementy chromoterapii ponieważ kolor zielony pomimo a może dzięki swojemu konserwatyzmowi/zasadniczości wykazuje działanie uspokajające.
– muzykoterapię – terapia wykorzystująca muzykę – słuchanie, tworzenie, śpiewanie, granie.
– chromoterapię – terapia wykorzystująca kolory.
– pracę z tworzywami naturalnymi – liście, kasztany, kompozycje kwiatowe.
– pracę z tworzywami przekształcalnymi – plastelina, glina, masa solna, styropian.

DSC08290
Prace wychowanków prezentowane były na różnych wystawach w kraju (Piła, Kruszewo, Chodzież, Zamość) i zagranicą (Szwecja, Niemcy, USA).
Wychowankowie poprzez uczestnictwo w zajęciach nie tylko rozwijają własną aktywność manualną i plastyczną, ale także uczą się akceptacji i tolerancji dla innych wypowiedzi artystycznych oraz usprawniają się w pracy zespołowej i indywidualnej.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 29 = 34

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.