Poprzedza Wielkanoc i jest uroczystym okresem skupionym na modlitwie, poście i jałmużnie.
Nie ma lepszego czasu na odnowienie lub pogłębienie wiary niż Wielki Post. W tym czasie możemy zbliżyć się do Boga, przygotowując się do radosnego świętowania zmartwychwstania Chrystusa w Wielkanoc.
Czym jest Wielki Post?
Wypełniony postem, modlitwą i jałmużną, Wielki Post jest okresem pokutnym i liturgicznym, który prowadzi do obchodów Triduum Paschalnego.
Kiedy rozpoczął się Wielki Post?
Obchodzenie Wielkiego Postu jako 40-dniowego okresu rozpoczęło się po Soborze Nicejskim w 325 r. n.e., ale obchody postu przed Wielkanocą sięgają jeszcze wcześniej.
Kto obchodzi Wielki Post?
Wielki Post jest tradycyjnie kojarzony z Kościołem katolickim, ale niektórzy protestanci, prawosławni i inni również przestrzegają pewnej formy Wielkiego Postu.
Jaki jest cel Wielkiego Postu? Co on reprezentuje?
Wielki Post rozpoczyna się od widocznego, zewnętrznego znaku – popiołu, ale ma na celu wewnętrzne nawrócenie, pomagając nam czynić zadośćuczynienie za grzechy, unikać rozproszeń i skupić się na życiu Ewangelią.
Z czego powinienem zrezygnować na Wielki Post?
Skup się na poświęceniu czegoś znaczącego, co pomoże ci zbliżyć się do Boga. Jeszcze lepiej, skup się na tym, czego możesz się podjąć: Jakie małe czyny możesz podjąć, aby zamanifestować miłość, do której dzielenia się wzywa nas Bóg?
Jaki jest kolor Wielkiego Postu?
Fioletowy (purpurowy) to kolor Wielkiego Postu. W Niedzielę Laetare księża będą nosić różowe stroje, co będzie małą przerwą od uroczystego fioletu i przypomnieniem, że Wielkanoc jest już blisko. W Niedzielę Palmową i Wielki Piątek księża noszą czerwone szaty liturgiczne.
Kolorem Wielkanocy jest biały.
(pobrano ze strony https://hallow.com/pl/wielki-post/)
WIELKI POST W NASZYM DOMU!!!
Rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Naszym Domu codziennie spotykamy się wieczorem w kaplicy aby zaśpiewać Gorzkie żale, a raz w tygodniu mamy wspólną Drogę Krzyżową. Staramy się intensywnie pracować nad swoim zachowaniem, aby przez postanowienia, modlitwę i dobre uczynki zmieniać i naprawiać swoje serca.
DROGA KRZYŻOWA Z PROROKIEM JONASZEM
Są dwie możliwe postawy naszego serca wobec Bożego Słowa i wezwania do przemiany życia:
uwierzyć Bogu, jak mieszkańcy Niniwy i wybrać życie,
albo być zatwardziałym na Słowo Boga,
jak mieszkańcy Jerozolimy i wybrać śmierć.
WSTAŃ! Skrusz swoje serce! I IDŹ! I GŁOŚ!
W OCZEKIWANIU na Święta Wielkanocne robimy piękne rzeczy.
ZNAK KRZYŻA
Krzyż towarzyszy nam wierzącym przez całe życie.
Z dbałością wykonaliśmy krzyż, który zabierzemy ze sobą na czwartkową Drogę Krzyżową, by razem z naszym Panem dźwigać swój własny (mały, duży, ciężki, lekki,…) krzyż,…
bo wtedy jest łatwiej